تکنیک پومودورو چیست؟

فهرست مطالب

وقتی از مدیریت صحبت می‌شود، به‌طورحتم مدیریت زمان یکی از اساسی‌ترین مهارت‌های تأثیرگذار در موفقیت شخصی و تحصیلی و شغلی است.همه‌ی ما خوب می‌دانیم که آنچه در ذهن و فکرمان می‌گذرد، بر تصمیم‌گیری، احساسات، عملکرد و کنترل زمانمان تأثیرگذار است. ازاین‌رو، قصد داریم نگاهی اجمالی به تکنیکی به نام تکنیک پومودورو بیندازیم و بتوانیم با اتکا بر این روش مدیریت زمان، حواس‌‌پرتی‌ در حین کار را به تمرکز تبدیل و در زمان کوتاه بیشترین عملکرد ذهنی را تجربه کنیم.

تکنیک پومودورو را پژوهشگر و کارآفرین و نویسنده بنام، فرانچسکو سیریلو، ابداع کرد و در وهله‌ی نخست با تایمری به‌شکل گوجه‌فرنگی اجرا می‌شد. گفتنی است نام پومودورو نیز از همین شباهت به گوجه‌فرنگی آمده است. او این تکنیک را برای پیگیری و پیشبرد اهداف تحصیلی‌اش در دانشگاه به‌کار می‌برد. تکنیک پومودورو بسیار آسان است: زمانی‌که با وظیفه‌ی بزرگی رو‌به‌رو شدید، آن را به اهداف کوچک‌ و کوتاه‌مدت با زمان محدود تقسیم‌بندی کنید.

این تمرین به مغز کمک می‌کند تا در آن مدت کوتاه بر وظیفه‌ی مشخصی تمرکز و از پرش فکری جلوگیری کند. همچنین در این حالت، انرژی فرد به‌یک‌باره از دست نمی‌رود و بازدهی و کارایی‌ وی در بیشترین سطح خود خواهد ماند. این سیستم به‌صورت یک چرخه عمل می‌کند و با گذشت زمان متوجه بهبود عادات مغزی‌ خود خواهید شد. نتیجه‌ی وقفه‌های زمانی را نیز در تقویت انگیزه و شکوفایی خلاقیتتان می‌بینید.

تکنیک پومودورو شامل چه مواردی است؟

برای اجراکردن این تکنیک ساده به هیچ کتاب و برنامه‌ی خاصی محتاج نیستید و فقط کافی است یک تایمر داشته باشید و مراحل زیر را به‌ترتیب انجام دهید:

  • وظیفه‌ای مشخص را انتخاب کنید.
  • تایمرتان را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.
  • در ازای هر ۲۵ دقیقه تمرکز و فعالیت، ۵ دقیقه استراحت کوتاه داشته باشید.
  • بعد از اینکه ۴ مرتبه دوره‌ی (۵-۲۵) را تکرار کردید، استراحت طولانی‌مدت (۱۵ تا ۳۰ دقیقه) به خود بدهید.

استراحت کوتاه‌مدت برای صرف قهوه، پرکردن لیوان آب، انجام نرمش، قدم‌زدن در فضای باز و… در نظر گرفته شده است. در استراحت طولانی‌مدت نیز، پیشنهاد می‌شود کاری را انجام دهید که از آن انرژی زیادی می‌گیرید تا برای ۴ دوره‌ی (۵-۲۵) بعدی آماده شوید.

موضوع بسیار مهمی که در زمان اجرای تکنیک پومودورو پیش می‌آید، عوامل مختل‌کننده و حواس‌پرتی است. این عوامل می‌توانند تماس تلفنی، صدای پیامک، حضور و مکالمه‌ی اعضای دیگر خانواده و… باشند. این اراده خیلی مهم است که شما به دوره‌ی ۲۵ دقیقه‌ی پومودورو خود پایبند بمانید و حواس‌پرتی‌ها را به‌تعویق بیندازید. ما برای حل این مشکل راهکار «اطلاع‌رسانی، مذاکره، تماس» را پیشنهاد می‌کنیم. این راهکار به‌شرح زیر است:

  • قبل از شروع دوره‌ی پومودور به اطرافیانتان اطلاع‌رسانی کنید که در حال تمرکز روی پروژه هستید.
  • پیشاپیش زمان بازگشت از مشغولیتتان را اطلاع دهید.
  • در دوره‌ی استراحتتان، بلافاصله کاری که ذهنتان را مشغول کرده، انجام دهید و برای پیگیری و تماس‌هایتان وقت صرف کنید.

البته برای کارهای خیلی ضروری نیز استثنا وجود دارد؛ اما صادقانه شرح‌دادن وضعیتتان شما را از تنگنا نجات خواهد داد و کنترل و مدیریت‌ زمانتان را بهبود خواهد بخشید.

پومودورو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری با ایمیل

بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

سبد خرید