اطلاعیه مهم:

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۳۹۴، تاریخ، محل و نحوه توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲)، همچنین زمان و نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی اینترنتی برای آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ شده اند

(مطلب :گرفته شده از سازمان سنجش)

لینک سازمان سنجش  : http://www.sanjesh.org

--------------------------------------------------------

تغییرات مهم در انتخاب رشته امسال

دکتر خدایی اعلام کرد: امسال در دفترچه انتخاب رشته، تغییراتی ایجاد شده است و تقسیم‌بندی براساس نوع دانشگاه است، نه نوع دوره. همچنین امسال سهمیه ایثارگران از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافته و حدنصاب نمره کسب شده برای این دسته از داوطلبان از ۸۰ درصد به ۷۰ درصد کاهش یافته است؛ ضمن آنکه محدودیت رشته‌های خاص نیز برداشته شده است و داوطلبان می‌توانند رشته‌های موردنظر را در هر یک از ۱۵۰ کد انتخاب رشته خود انتخاب نمایند.
در ضمن برگزاری آزمون عملی رشته‌های خاص هنر (نیمه‌متمرکز) روزهای هشتم، نهم و شانزدهم مردادماه خواهد بود و نتایج نهایی این رشته‌ها همزمان با سایر رشته‌های متمرکز در نیمه شهریورماه اعلام می‌شود.
 به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، یکی از مهم‌ترین تغییرات، تغییر در سیستم بومی‌گزینی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است؛ به این صورت که براساس قانون مجلس شورای اسلامی، ۳۰ درصد از ظرفیت این رشته‌ها بر حسب نیاز از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم با نوع گزینش بومی استانی انجام می‌گیرد و گزینش مابقی ظرفیت این رشته‌ها به صورت کشوری است. داوطلبانی که در کد رشته‌محل‌های محروم این سه رشته ویژه داوطلبان بومی استان‌های کشور پذیرفته می‌شوند، باید سه برابر مدت تحصیل خود، تعهد خدمت در همان منطقه بدهند. این دسته از دانشجویان، امکان تغییر رشته و انتقال به دانشگاه دیگر ندارند و حتی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز باید نیمی از مدت زمان تعهد خود را انجام داده باشند.

(مطلب :گرفته شده از سازمان سنجش)

 
-----------------------------------------------

منابع مهم برای انتخاب رشته

مهم‌ترین منبع برای انتخاب رشته، دفترچه راهنمای شماره ۲ آزمون سراسری سال ۹۴ است.
دکتر خدایی در ادامه گفت: سازمان سنجش آموزش کشور امسال برای اطلاع‌دهی دقیق و جامع به داوطلبان آزمون سراسری، علاوه بر دفترچه راهنمای شماره ۲، اقدام به تهیه کتاب آشنایی بیشتر با رشته‌های دانشگاهی، ویژه‌نامه پیک‌سنجش (راهنمای انتخاب رشته) و نرم‌افزار انتخاب رشته مجازی کرده است که داوطلبان می‌توانند با استفاده از این منابع، اطلاعات لازم را درباره نحوه انتخاب رشته، آشنایی بیشتر با رشته‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین درصد احتمال قبولی در کد رشته محل‌های دانشگاهی به دست بیاورند. ضمناً سازمان سنجش، برای آمادگی بیشتر مشاوران رسمی آموزش و پرورش، اقدام به برگزاری جلسات حضوری برای این دسته از کارشناسان کرده است.

(مطلب :گرفته شده از سازمان سنجش)

-----------------------------------------------

تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان آزمون سراسری سال آینده

دکتر خدایی در پاسخ به سؤالی درباره تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان آزمون سراسری سال آینده، گفت: متاسفانه شایعاتی مبنی بر افزایش ۲۵ درصد تاثیر سوابق تحصیلی شنیده می‌شود؛ اما لازم است گفته شود که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای افزایش این درصد وجود ندارد و اگر هم افزایشی داشته باشیم بسیار ناچیز خواهد بود.

(مطلب :گرفته شده از سازمان سنجش)

-----------------------------------------------

انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر احسان جمالی، معاون فناوری اطلاعات سازمان سنجش آموزش کشور، اعلام کرد: در کارنامه انتخاب رشته داوطلبان، کدی برای انتخاب رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، درج شده است و تا پایان هفته اخیر در سایت دانشگاه آزاد اسلامی اعلام می‌شود که داوطلبان از چه زمانی می‌توانند با استفاده از کد موجود، انتخاب رشته نمایند.
گفتنی است که ظرفیت پذیرش دانشجو در سال ۹۴ در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی (با بیشترین ظرفیت پذیرش) ۲۸۰ هزار و ۲۴۷ دانشجو است که از این میان، ۴۹ هزار و ۹۸۹ ظرفیت مرتبط با دوره‌های روزانه است.

 

در گروه آزمایشی علوم تجربی ظرفیت پذیرش ۲۲۷ هزار و ۲۲۰ نفر و ظرفیت دوره روزانه ۵۳ هزار و ۹۲۹ نفر، گروه آزمایشی علوم انسانی ۲۱۹هزار و ۲۱۵ نفر و روزانه ۱۷ هزار و ۹۱۵ نفر، گروه آزمایشی هنر ۱۸ هزار و ۱۹۶ نفر، روزانه ۳۳۰۵ نفر و گروه آزمایشی زبان‌های خارجی ۲۲ هزار و ۳۷۸ نفر و روزانه ۳ هزار و ۳۷۸ نفر است.

(مطلب :گرفته شده از سازمان سنجش)

--------------------------------------------------------

((شروع کارگاه ها))

همایش جامع انتخاب رشته   زمان جمعه ۹۴/۵/۲  مکان: مشهد سالن اجتماعات تقوا بین فرامرز ۳ و ۵

اعلام نتایج اولیه (رتبه ها ) در ۹۴/۴/۳۰ خواهد بود.

جمع بندی (ویژه نامه پیک سنجش) انتخاب رشته

۱ . گزینش در تمامی رشته محل ها اعم از متمرکز با توجه به دوره مربوط( روزانه . شبانه .غیر انتفاعی. پیام نور مجازی.پردیس های دانشگاهی) و بر اساس مطالب ارائه شده در این گزارش صورت می پذیرد.

۲٫با توجه به اجرای ماده ۴۷ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) در خصوص اصلاحیات ماده ۷۰ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران مصوب مورخ ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ مجلس شورای اسلامی  در آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ . ابتدای ۲۵ در صد ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان سهمیه ایثارگران اختصاص یافته و سپس بقیه ظرفیت با توجه به نوع گزینش هر رشته  محل در هر دوره به سایر داوطلبان اختصاص می یابد.

۳٫تمامی داوطلبان استفاده کننده از سهمیه ایثارگران و خانواده شهدا برای پذیرش در هر رشته محل باید حد نصاب لازم را کسب نمایند .در تمامی رشته محل ها حد نصاب داوطلبان سهمیه رزمندگان ۷۵ در صد گزینش آزاد ‚خانواده شهدا ۸۰ درصد گزینش آزاد و داوطلبان سهمیه های ایثارگران در تمامی رشته محل ها ۷۰ درصد گزینش آزاد می باشد.

۴٫در صورت عدم تکمیل ظرفیت سهمیه های ایثارگران و خانواده شهدا و وجود حد نصاب های علمی مربوط به گزینش آزاد خالی مانده ظرفیت این عزیزان به  داوطلبان آزاد فارغ از سهمیه و تنها بر اساس ملاک نمره کل نهایی بالاتر در زیر گروه مربوط پذیرشمی باشد.

۵٫طبق قانون اطلاح بند (۳)  ماده واحد قانون براب بر قراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی مصوب مورخ ۱۳۹۲/۷/۱۰ مجلس شورای اسلامی در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی ۳۰ درصد ظرفیت به استانهی محروم اختثاث داده شده اسا لذا پذیرش در این قبیل کد رشته محل ها به صورت صدر صد بومی استانی صورت می می پذیرد. نوع گزینش در سایر کد رشته محلهای این رشته ها کشور بوده و بر خلاف سالهای اعمال نمی شود.

۶٫ رشته های پزشکی و دندانپزشکی داروسازی و پرستاری در آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ بصورت ۵۰ در صد مرد و ۵۰ در صد زن پذیرش می نمایند.(غیر از کد رشته هایی که صرفا از یک جنس پذیرش می نمایند) این موارد در دفترچه راهنمای شماره ۲ ارائه می شود.

آیا با افتخار آفرینان مرکز ما آشنا هستید؟

دانش پژوهانی که با موفقیت در سال های گذشته در کنکور سراسری رتبه های تک رقمی تا سه رقمی آورده اند
 

 طبقه بندی رشته ها

دوم دبیرستان

اختصاصـــــــــی و عمومـــــــــی

سوم دبیرستان

اختصاصـــــــــی و عمومـــــــــی

چهارم دبیرستان

اختصاصـــــــــی و عمومـــــــــی

فارغ التحصیلان

رهنما انتخاب رشته
 

دانستنی های کنکور

بیست کلید طلایی انتخاب رشته کنکور

۱--قبل از انتخاب رشته با خانواده و مشاوران آگاه مشورت کنید . ۲-در انتخاب رشته با توجه به استعداد علاقه ،خودتان تصمیم آگاهانه بگیرید ،زیرا ممکن است تغییر یا انتقال رشته برای شما مقدور نباشد . ۳-قبل از انتخاب رشته درباره موقعیت جغرافیایی و جایگاه علمی دانشگاه ورشته مورد نظر خود مطالعه وبررسی لازم را انجام دهید. ۴-دفترچه راهنمای انتخاب رشته را خودتان به دقت مطالعه کنید وهنگام دریافت برگه انتخاب رشته با اطلاعیه ها و نکاتی که سازمان سنجش یا دانشگاه ها در مورد ظرفیت وشرایط پذیرش منتشر می کنند توجه نمایید......ادامه

راهکارهای کاهش اضطراب امتحان

اضطراب امتحان اضطراب امتحان نوعی خود اشتغالی ذهنی است که خود کم انگاری و تردید در مورد توانائیهای فرد را به همراه دارد و اغلب باعث ارزیابی منفی و عدم تمرکز حواس و واکنشهای جسمانی نامطلوب می شود. علائم اضطراب عصبی بودن، آرام و قرار نداشتن، احساس خستگی، سرگیجه، تکرر ادرار، افزایش ضربان قلب، بی حالی، تنگی نفس، تعریق، لرزش، بیخوابی، دلهره، سردرد، بی اشتهائی ودلشوره. روشهای پیشگیری از اضطراب دانش آموزان نباید یادگیری تمام مفاهیم درسی را به شب امتحان موکول کنند بلکه باید سعی کنند هر درسی را در زمان خود و در فرصت مناسب مطالعه کنند ......ادامه

خواب.استزاحت.تغذیه

کمیود خواب:خواب الودگی:ونحوه ی کاهش استزاحترا شاید بتوان گفت از مشکلات اصلی بسیاری از دانش اموزان به حساب اورد.اولین سوال در زمینه خواب این است که روزانه چند ساعت خواب نیاز داریم.تحقیقات نشان میدهد که یک فزد ۱۷-۱۸ ساله به طور متوسط حدود ۸-۷ ساعت خواب نیاز دارد.و خواب کمتر از ۶ ساعت و بالای ۸ ساعت توصیه نمیشود.اما یکی از مشکلات داش اموزان در زمینه ی خواب بی نظمی روزانه در زمان بندی می تاشد.مثلا یک روز اعت ۲ شب بیدار هستند و صبح به زور از خواب بیدار میشوند.م در ساعت خوابیدن و بیدار شدن برای بالا بردن کیفیت خواب و استراحت وغلبه بر ...ادامه مطلب